ایده یابی یکی از راهکارهای مناسب توسعه کسب و کار و زندگی

0

ایده یابی

 

ایده یابی درست یکی از راهکار های مناسب برای توسعه کسب و کار و زندگی می باشد.  شما تا چه اندازه به این مطلب اعتقاد دارید؟ آیا واقعاً ایده یابی انقدر می تواند مهم باشد؟ اصلاً ایده یابی چیست و راه های شناسایی ایده خوب و مناسب کدامند؟ با ما همراه باشید تا جواب تمامی این سوالات را بیابید.

ایده یابی در واقع استفاده از موقعیت های مختلف و خلاقیت فردی و یا گروهی برای ایجاد موقعیت جدید می باشد. در ایده یابی خلاقیت حرف اول و آخر را می زند. شرکت های بزرگی در دنیا با ایده یابی مناسب توانسته اند به یکباره پیشرفت های قابل توجهی داشته و برند خود را در سطح جهان محبوب و مشهور کنند.

از نمونه این شرکت ها می توان به شرکت اپل اشاره نمود که با تغییر استراتژی کسب و کار خود به استراتژی تمایز توانست به راحتی سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده و امروزه اپل یکی از محصولات شیک و معتبر جهانی به حساب بیاد.

idea2 300x300 - ایده یابی یکی از راهکارهای مناسب توسعه کسب و کار و زندگی

ایده های خلاقانه در طول تاریخ توانسته اند باعث به وجود آمدن کسب و کار های جدید و مختلف شوند. در واقع در دنیای امروز و گذشت کسانی موفق تر هستند که بتوانند از موقعیت های مختلف ایده های خاصی را تولید کرده و بتوانند به کسب و کار خود را توسعه داده و یک کسب و کار جدید راه اندازی نمایند.

برای اینکه بتوانیم ایده های خلاقانه داشته باشیم و در شناسایی ایده های مختلف کسب و کار موفق باشیم لازم است تا اصول مختلفی را رعایت کنیم و به جزئیاتی در درون خودمان توجه کنیم. در ادامه به بررسی چند مورد از این روش ها برای شناسایی ایده ها می پردازیم که باعث می شوند تا افراد درک بهتری از ایده های خود داشته و بتوانند آن ها را به مرز عمل برسانند.

شناسایی ایده در راستای عمل

idea3 300x216 - ایده یابی یکی از راهکارهای مناسب توسعه کسب و کار و زندگی

یکی از روش هایی که برای ایده یابی درست باید به آن توجه نمود این است که ایده خلق شده توانایی عملیاتی شدن را نیز داشته باشد. در واقع ایده ای می تواند برای فرد و کسب و کار و زندگیش مفید باشد که بتوانند آن را اجرا نموده و در موقعیت های مختلف به آن عمل نماید.

در برخی از موارد ایده های مختلفی به ذهن افراد می رسد که به دور از واقعیت بوده و نمی تواند در آن موقعیت و مکان کاربردی داشته باشد.

 ایده یابی با استفاده از ابزار موجود

یکی دیگر از اصول مهم در شناسایی ایده ها، توجه به داشته ها و ابزار موجود هر فرد می باشد. مثلا شما نمی توانید برای ساخت یک محصول که تمامی امکانات آن را در اختیار ندارید ایده های مختلف بدهید.

ایده های که در این موقعیت ها ممکن است به وجود بیاند می توانند تا حدودی خلاقیت بالای فرد را بطلبند.­در این زمان همیشه فرد با توجه به نوع محدودیتی که در انتخاب مصالح و ابزار های مختلف دارد می تواند ایده های جذابی را خلق نماید.

 ایده های کسب و کار اینترنتی

شاید شما هم به این باور رسیده باشید که دنیای آینده در دست اینترنت است و کسانی که از این فضا بهترین استفاده را ببرند می توانند به راحتی موفق باشند.

حجم بالای ارتباطات و همچنین مزایای بسیار زیاد استفاده از اینترنت باعث شده است تا افراد زیادی به صورت روزانه درگیر کارهای مختلف در این فضا باشند. همین امر سبب شده است تا این اینترنت به فضایی جذاب برای افراد خلاق تبدیل شده و بتوانند با راهکارهای مفید و خلاقانه، کسب و کار جدید اینترنتی ایجاد نموده و یا کسب و کار قبلی خود را توسعه دهند.

بالا بردن قدرت مشاهده

واژه‌ ی ایده (idea) ریشه‌ ی یونانی دارد و به معنای «مشاهده، درک و دیدن» است. منظور از مشاهده در اینجا «به‌ کارگیری حواس پنج‌ گانه برای دریافت اطلاعات از محیط» است، یعنی به‌طور دقیق به اطراف خود نگاه کنیم، صداها و گفت‌ و گوها را بسیار دقیق بشنویم و تمرکز حواس داشته باشیم. بخش مهمی از نوآوری‌ ها، برای حل مشکلات به‌ وجود آمده‌ اند. ما برای تشخیص مشکل، باید مشاهده‌ گر دقیقی باشیم.

طوفان فکری و تولید ایده های متنوع

idea4 300x174 - ایده یابی یکی از راهکارهای مناسب توسعه کسب و کار و زندگی

یکی از روش هایی که امروزه در بسیاری از محیط ها از آن استفاده می شود طوفان فکری است. شاید کم و بیش با این واژه آَشنایی داشته باشید اما بهتر است بدانید که طوفان فکری در واقع ایده های خلاقانه ای است که در همان لحظه به ذهن فرد می رسد. این ایده ممکن است در مکان های مختلفی ایجاد شده باشد. بنابراین برای این کار باید تمامی ایده های مختلف را در یک دفترچه یادداشت نمود تا در زمان دقیق بتوان به راحتی آن ها را برای کسب موفقیت تجزیه و تحلیل نمود.

از نمونه های مختلف و موفق این طوفان فکری می توان به ایده های جذاب در تبلیغات و پیام های بازرگانی تلویزیونی اشاره نماییم.

ارتباط برقرار نمودن بین حوزه های مختلف

یکی از روش های جذاب ایده یابی که باعث شده است تا ایده یابی بتواند سهم بسیار زیادی در موفقیت های زندگی امروزه افراد داشته باشد این است که برای ایده یابی و شناسایی ایده های مناسب می توان بین حوزه های کاری مختلف ارتباط برقرار نمود و در واقع آن ها را با هم ترکیب نمود.

همین ترکیب نمودن ایده های مختلف در طول تاریخ باعث شده است تا بشر بتواند اختراعات جدیدی را کشف نموده و در جهت پیشرفت زندگی از آن ها استفاده نماید.

ارزیابی نمودن ایده

idea5 300x214 - ایده یابی یکی از راهکارهای مناسب توسعه کسب و کار و زندگی

آنچه که در ایده یابی اهمیت بسیاری دارد این است که ایده ارائه شده از جهات مختلف کاملاً ارزیابی شده باشد. در واقع ایده ای که بتوان در سریع ترین زمان ممکن آن را مورد بررسی قرار داد می تواند ایده بسیار خوبی باشد.

یکی دیگر از مواردی که در ایده یابی به آن توجه داشت این است که هیچ وقت هیچ ایده ای را دور نریزید. در واقع ایده ها در امتداد همدیگر هستند و این ایده های قدیمی تر هستند  افراد را بخ سمت شناسایی ایده های جذاب و جدیدتر راهنمایی می کنند.

پس در ایده یابی لازم است تا ابتدا به محیط اطراف خود و قابلیت های مختلف آن توجه داشته باشیم و با ارائه ی یک ایده ی کاملاً ارزیابی شده بتوان آن را عملی نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.