آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

0

با توجه به محبوبیت استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل بهتر است به فکر ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای تجارت و سایت خود باشید چرا که به احتمال زیاد، بسیاری از کاربران شما با استفاده از تلفن هوشمند به سایت شما مراجعه کرده‌اند. اپلیکیشن‌ها مخاطب را به شکل بهینه‌تری درگیر کرده و اطلاعات جامع‌تری از وی به ما می‌دهند از این رو ساخت اپلیکیشن به عنوان یک بستر دیگر برای ارتباط مخاطب با کسب و کار شما، موثر است اما چگونه می‌توان یک اپلیکیشن موبایل اندروید یا IOS؛ فروشگاهی یا خبری؛ برای خود یا دیگران ساخت؟

مراحل ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای موفق و استاندارد

متوسط استفاده هر فرد از تلفن هوشمند خود در برخی کشورهای توسعه یافته نزدیک به سه و نیم ساعت در روز است که بسیاری از این زمان صرف پیام دادن، مرور وب، ارسال ایمیل و در نهایت استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل می‌شود.

اپلیکیشن‌‍‌ها در محل خوبی از رابط کاربری سیستم عامل موبایل قرار می‌گیرند و اگر موفق به نصب کردن اپلیکیشن خود در سیستم‌ عامل یک کاربر شوید، درگاه دسترسی به شما همواره در نزدیکی وی خواهد بود. حضور همیشگی در کنار کاربر تنها با ساخت اپلیکیشن مستقل میسر است در حالی که دیگر روش‌های ارتباطی مانند سایت، تنها با وارد کردن آگاهانه آدرس وبسایت شما، امکان پذیر است.

اگر با کدنویسی آشنا نیستید اما کسب‌و‌کار و سایت شما به یک اپلیکیشن موبایل نیاز دارد، این مقاله به شما کمک می‌کند تا با مراحل ساخت اپلیکیشن از ابتدا تا انتشار آن، آشنا شوید.

خلاصه قدم‌های ساخت اپلیکیشن

 1. حقیق بازار موردنظر
 2. -تعیین چالش برای حل
 3. ساخت چارچوب طراحی
 4. طراحی اپلیکیشن
 5. – بررسی طراحی
 6. توسعه اپلیکیشن
 7. آزمایش برنامه
 8. انتشار به شکل محدود و آزمایشی
 9. راه‌اندازی برنامه

1- در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

ممکن است رقبا، پیش از شما، برنامه خود را منتشر کرده باشند و برنامه‌های مرتبط بسیاری در بازار هدف شما فعال هستند که این می‌تواند موجب ناامیدی شما شود. نگران نباشید، آخرین بودن در دنیای تکنولوژی می‌تواند گاهی به معنای کامل‌تر بودن نسبت به دیگران باشد. کافی است به خوبی به بررسی کیفیت، قابلیت، نقاط قوت و ضعف اپلیکیشن‌های رقبای خود بپردازید، با تحقیق بر نیاز مخاطبان و آن چه نمونه‌های قبلی ارائه داده یا از نگاهی دیگر، ارائه نداده‌اند، می‌توانید کامل‌ترین، کم نقص‌ترین و به‌روزترین نمونه در بازار را به لطف تحقیق جامع، منتشر کنید.

برای تحقیق بر روی برتری برنامه‌های رقبا، هر کدام را دانلود کرده و به طور کامل، بررسی کنید. در بررسی خود به نحوه طراحی، تجربه کاربری، قابلیت‌های نرم‌افزاری و سرعت پاسخ برنامه، بپردازید. علاوه بر ارزیابی برنامه هر رقیب، نقدها، نظرات و تجربه‌های کاربران آن را مطالعه نمایید. این نظرات به خوبی می‌توانند معایب و مزایا هر اپلیکیشن را در جلوی شما بگذارند. علاوه بر این، نظرات کاربران، حاوی ایده‌ها و نکات بسیاری است. در بسیاری از مواقع، کاربران از نبود یک قابلیت یا عدم کارایی آن گله می‌کنند که اگر این نکته در مراحل ساخت اپلیکیشن شما رفع شده باشد، آن‌ها به برنامه شما کوچ خواهند کرد.

2‌- تعیین کردن راه‌حل‌هایی که برنامه شما برای یک مشکل، عرضه می‌کند

راه‌حل ارائه شده توسط شما باید برای یک مشکل و نیاز مشخص باشد. اگر پیش از در نظر گرفتن سوال، پاسخی ارائه دهید، اپلیکیشن شما نادیده گرفته می‌شود. به خوبی کاربران هدف خود را بشناسید و ببینید که آن‌ها، اکنون به دنبال یافتن چه راه حل برای چه سوال و نیازی هستند؟ سپس، تلاش خود را برای تدوین یک پاسخ مناسب برای آن سوال کنید. یک برنامه می‌تواند مشکلات جانبی متعددی داشته باشد اما اگر بتواند به سوال مهمی، پاسخ دهد، به طور قطع، به محبوبیت خواهد رسید.

نکته دیگر، برتری داشتن پاسخ شما نسبت به دیگر راه‌‌حل‌های ارائه شده توسط دیگر رقبا است. در واقع شما باید پاسخی ارزان‌تر، کوتاه‌تر و کارآمدتر ارائه دهید. برای بهینه‌سازی پاسخ خود، به طور مستقیم در مقابل برخی مشتریان و کاربران حوزه خود، قرار بگیرید و از آن‌ها بپرسید که چه مشکلاتی در راه‌حل‌های فعلی می‌بینند.

3- چارچوب اصلی برنامه خود را بسازید

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

برای ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای و استاندارد، همانند ساخت یک خانه، به نقشه‌ برای تعیین مکان هر بخش، نیاز دارید. نقشه‌کشی در دنیای توسعه اپلیکیشن، «وایرفریم» نام دارد. در این چارچوب طراحی، ساختار اصلی عناصر برنامه، مشخص می‌شود. وایرفریم، دید ابتدایی از نتیجه نهایی نمای برنامه را به شما می‌دهد تا پیش از ساخت، بتوان به طرح ایده‌آل و با نقص کم‌تری رسید. این طرح به شما کمک می‌کند تا در زمان کوتاهی، نمایی از نحوه کارکرد برنامه خود، بدست آورید.

وایرفریم در مراحل نهایی توسعه و ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای به شکل یک رفرنس و مرجع به کار می‌رود. ساخت وایرفریم چندان سخت نیست و حتی اگر دانش برنامه نویسی ندارید، می‌توانید طرح اولیه برنامه خود را در ابزارهای طراحی رایگان، انجام دهید. ممکن است ایده‌هایی داشته باشید که با گفتار قابل ارائه نباشد پس از وایرفریم برای عرض ایده‌های خود به گروه توسعه، استفاده کنید.
سایت‌های زیر چند نمونه ابزار رایگان و آنلاین برای ساخت وایرفریم هستند:

 • InVision
 • Balsamiq
 • UXPin
 • Proto.io
 • Fluid UI
 • JustinMind
 • Prott

علاوه بر ابزارهای آنلاین، می‌توانید طرح اولیه اپلیکیشن موبایلی خود را در نرم‌افزاری گرافیکی مانند «ادوب فتوشاپ» یا «ادوب اکس‌دی»، طراحی کنید.

4- طراحی اپلیکیشن

کیفیت طراحی موضوع عجیبی است. افرادی با بارگیری یک برنامه، در صورت مواجه با رابط کاربری ضعیف، به طوری فوری آن را حذف می‌‌کنند چرا که کیفیت پایین طراحی به ‌آن‌ها، سیگنال بی‌کیفیت بودن محتوای برنامه را می‌دهد. اگر طراح گرافیک نرم‌افزار نیستید، بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید اما نکته‌ای که وجود دارد این است که باید به خوبی ایده برنامه خود را به شخص گرافیست، منتقل کنید تا وی بتواند بهترین طراحی از برنامه را ارائه دهد.

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

برای استفاده از خدمات طراحی گرافیکی افراد متخصص، دو گزینه وجود دارد، می‌توانید به یک شخص گرافیک‌پرداز و آزادکار روی بیاورید یا از خدمات شرکت‌های طراحی اپلیکیشن، بهره ببرید.

استخدام طراح گرافیک

طراح گرافیکی که به صورت آزادکار فعالیت می‌کند، در سایت‌های برون سپاری حضور دارد و می‌توان با ارائه ایده اولیه، از او خواست تا در قبال مبلغی، طرح‌های برنامه شما را تهیه کند. ممکن است ایده‌های بسیاری داشته باشید اما طراح آزادکار به خوبی می‌داند که چه عناصری را در اپلیکیشن شما جای دهد و چه عناصری را از آن حذف کند تا با کم‌ترین جزئیات، بیشتر خدمات ارائه شود.

استفاده از خدمات شرکت‌ها

آژانس‌های طراحی و توسعه می‌توانند خدمات جامع‌تر و سنگین‌تری را پشتیبانی کنند. اگر برنامه شما از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است و یک اپلیکیشن معمولی به حساب نمی‌آید، بهتر است به آژانس‌های طراحی مراجعه کنید. زمانی که الهام گیری از طرح‌های معمول و طراحی ساده، پاسخگو نباشد، آژانس‌های طراحی، ایده‌های بهتری برای ایجاد برنامه کارآمد با طراحی خوانا دارند. البته استفاده از خدمات این شرکت‌ها شامل هزینه‌های بیشتری خواهد بود اما آن‌ها می‌توانند نتیجه جامع‌تری را برای شما فراهم کنند.

نکته‌ای که در استفاده از خدمات شرکت‌های طراحی و توسعه اپلیکیشن وجود دارد این است که نباید تمامی کار را به آن‌ها سپرد. توجه داشته باشید که می‌خواهید برنامه متفاوت اما جامعی را نسبت به رقبا عرضه کنید، پس، از زمان تحویل ایده اولیه و تنظیم قرارداد، به طور مداوم با آن‌ها در ارتباط باشید و به صورت مرتب، تغییرات صورت گرفته در طراحی و توسعه برنامه را بجویید تا اگر نکته‌ای باقی مانده، پیش از تکمیل فرایند توسعه، اعمال شود.

نکات متعددی را باید در طراحی و ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار خود، در نظر بگیرید. با توجه به اهمیت برندسازی، بهتر است از رنگ، فونت و عناصر گرافیکی یکپارچه، تحت ساختار نماد برند خود استفاده کنید تا برنامه شما هویت‌دار شود.

5- ارزیابی طراحی

در پنجمین قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای به مرحله ارزیابی پیش از توسعه می‌رسیم. بزرگترین سهم هزینه‌ها در مرحله بعد صورت می‌گیرد پس بهتر است پیش از این که مبالغ سنگینی را صرف توسعه یک برنامه با طرح و چارچوب اولیه ناقص کنید، ابتدا زمان بیشتری را صرف بررسی ایده، وایرفریم و طراحی اپلیکیشن خود بکنید. هر عنصر در طراحی، مقدار قابل توجهی کد را به برنامه شما اضافه می‌کند پس بهتر است نگاهی به اپلیکیشن خود انداخته و مطمئن شوید که مورد اضافی یا غیر کاربردی در آن وجود ندارد.

اگر طراحی و ساختار اولیه برنامه به شکل درستی، تهیه نشود، زمان بسیار بیشتری در ادامه آن، صرف حل مشکلات به وجود آمده خواهد شد. مشکل بزرگ‌تر این که افراد از یک برنامه مملو از مشکلات ریز و درشت استفاده نخواهند کرد و تلاش‌های شما بر باد خواهد رفت.

هدف، کاربر پسند بودن طراحی اپلیکیشن است. برای بررسی این موضوع، روش‌های ارزیابی متعددی وجود دارد که در این میان، استفاده از دیگر افراد به عنوان آزمایش کننده، بهترین روش است. کافی است از دیگران بخواهید تا برای چند دقیقه با برنامه شما کار کرده و شما نیز نحوه تقابل آن‌‌ها با طرح اولیه برنامه خود را بررسی کنید. می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا یک کار مشخص را با برنامه اولیه شما انجام دهند. ببینید که آیا آن‌ها می‌توانند به سادگی و به ترتیب، مسیر موردنظر برای انجام کار گفته شده را بیابند؟ تجربه این افراد ارزیابی کننده در کار با بخش‌های مختلف چگونه است؟ آیا به تمامی گزینه‌ها در محیطی خوانا و قابل فهم، دسترسی دارند؟ از چه چیزی در برنامه شما خوششان نمی‌آید و وجود یا عدم وجود چه عنصری آن‌ها را مایوس می‌کند؟ پاسخ این سوال‌ها، آشکار کننده بسیاری از مشکلات موجود در طراحی اولیه برنامه است که باید پیش از رفتن به مرحله بعد، آن‌ها را رفع کنید.

6- ساخت اپلیکیشن با توسعه نرم‌افزاری آن

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

پس از طراحی و ارزیابی اولیه، اکنون نوبت به توسعه نرم‌افزار بر اساس طرح آن است. این قدم ساخت اپلیکیشن نیز مانند بخش طراحی می‌تواند توسط یک برنامه‌نویس آزادکار یا شرکت تجاری صورت گیرد که با توجه به پیچیدگی اپلیکیشن، می‌توانید به گزینه موردنظر مراجعه کنید.

ممکن است گروه طراحی، مجزا از گروه توسعه برنامه باشد از این رو بهتر است میان این دو رابطه ایجاد کنید و از بخش طراحی بخواهید تا به طور مداوم، نمونه‌های توسعه یافته را بررسی کنند تا مطمئن شوند که توسعه نرم‌افزار، نزدیک به طرح بدست آمده و اصلاح شده، پیش می‌رود.

7- آزمایش اپلیکیشن تهیه شده

پس از اتمام مراحل اصلی ساخت اپلیکیشن موبایل، نوبت به بررسی آن می‌رسد. اکنون که نمونه پاسخگویی بر اساس طرح موردنظر در دست دارید و تمامی بخش‌های نرم‌افزار به طور کامل توسعه داده شده‌اند، می‎توانید دید مناسبی نسبت به آن چه کاربر با دانلود، بدست خواهد آورد، داشته باشید. برای مدتی، پیش از انتشار اپلیکیشن، نیاز به بررسی نحوه کارکرد آن وجود دارد، همچنین پس از ساخت اپلیکیشن باید به رفع باگ و خطاهای موجود، بپردازید. بسیاری از باگ‌ها در بررسی‌های اولیه از بین می‌روند اما مواردی ممکن است از دید شما پنهان بماند به این خاطر بهتر است این ارزیابی توسط چندین شخص، صورت گیرد.

8- راه‌اندازی نسخه آزمایشی نرم‌افزار

پیش از ترویج آزاد اپلیکیشن ساخته شده، بهتر است آن را به صورت محدود و آزمایشی، در دسترس دیگران قرار دهید. کاربران اولیه، نمونه بسیار خوبی از جامعه بزرگتری هستند که در آینده، اپلیکیشن خود را در معرض آن‌ها قرار می‌دهید، پس در صورت وجود خطا، بهتر است این کاستی‌ها بدست افراد محدودتری برسد. کاربران با مواجه با اپلیکیشن‌های آزمایشی، موقعیت آن را درک می‌کنند و سعی می‌کنند با نظرات خود، نقاط قوت و ضعف آن را بیان کنند. اگر یک نقطه ضعف آشکار شده در این مرحله بسیار مهم و اساسی دیده شود، ممکن است نیاز به پرداختن مجدد به رفع خطا و بهبود ساختار اپلیکیشن شود. نظرات بدست آمده در نسخه آزمایشی، دید مناسبی نسبت به عملکرد شما در انتشار آزاد و عمومی می‌دهد و خطاهای مهلک بسیاری را آشکار می‌کند.

9- راه‌اندازی و انتشار اپلیکیشن

پس از 8 مرحله تحقیق، طراحی، توسعه، ارزیابی و ساخت اپلیکیشن موبایل، اکنون نوبت به انتشار رسمی آن رسیده است. انتشار یک اپلیکیشن می‌تواند در هر منبعی صورت گیرد. می‌توانید برنامه ساخته شده را در سایت خود معرفی کنید اما به طور معمول، کاربران به دنبال نصب نرم‌افزارهای جدید از درون بازارچه‌های اپلیکیشن به خصوص هستند، پس بهتر است به فکر انتشار برنامه خود در این بازارچه‌ها باشید.

برای ساخت و انتشار برنامه در اندروید، فروشگاه «گوگل پلی»، محبوب‌ترین بازارچه به حساب می‌آید. آپلود برنامه در این سایت بدون نظارت و به صورت مستقیم، امکان پذیر است و نیازی به تایید از سوی ناظر، وجود ندارد.

انتشار برنامه برای سیستم عامل IOS، به طور معمول در «اپ استور»، صورت می‌گیرد. در دسترس قرار گرفتن برنامه‌های ارسال شده تنها با تایید ناظرین این فروشگاه میسر است اما اگر طبق سیاست‌های شرکت اپل، نرم‌افزار خود را توسعه داده باشید، مشکلی پیش نمی‌آید و برنامه شما به زودی، تایید می‌شود.

بازاریابی پس از ساخت اپلیکیشن

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن حرفه‌ای برای کسب و کار و سایت

اگر بهترین اپلیکیشن در حوزه خود را ساخته باشید اما کسی با آن مواجه نشود، طبیعی است که برنامه شما دانلود نخواهد شد. ساخت اپلیکیشن خوب ضروری است اما ترویج آن، کلید موفقیت و رسیدن به محبوبیت است. بهتر است یک ویدیو معرفی برای اپلیکیشن خود بسازید، از دیگران بخواهید تا برنامه شما را با آشنایان خود به اشتراک بگذارند. ساخت یک صفحه یا سایت اختصاصی برای اپلیکیشن و ترویج آن در شبکه‌های اجتماعی نیز از قدم‌های ضروری برای محبوب شدن اپلیکیشن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.